top of page
Mum Yapımı ve Mum Malzemeleri

KOKULU DOĞAL MUM YAPIMI

Parafin, soya parafini veya başka bir hammadde kullanarak mum üretimine hakim olsanız bile, ilk defa CandleLab Soy Wax ile üretim yapacaksanız, bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz.

ÖLÇÜMLEME VE PLANLAMA

İlk aşama kalıbınızın iç hacmini ölçmek ve buna göre bir hesaplama yapmak olacaktır. Unutmayın, mum üretiminde her zaman ağırlık üzerinden hesaplama yapmalısınız, hacimsel bir hesaplama yapmanız size doğru sonuçları vermeyebilir. 

Kullanacağınız kalıbın ölçüsüne göre mum gramajını belirleyin. Buna istinaden terazi kullanarak o ağırlıktaki soya vaksını ölçün ve kullanmak istediğiniz esans miktarını da buna göre belirleyin.

Candlelab Soy Wax %12'ye kadar esans taşıma kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda tüm Candlelab esansları da %12ye kadar kullanılabilir. Ancak fazla esans eklemek her zaman mumun daha iyi koku vereceğini garanti etmez. Bundan dolayı ideal seviyeyi bulmak için %6 ile başlarayak ve kademeli olarak arttırarak farklı denemeler yapmanızı öneririz.

HAZIRLIK

Soya vaksınızı ve esansınızı ölçtükten sonra kalıbınızı ve uygun fitili hazırlamanız gerekmektedir. Kalıbınızın mum dolumu ve yakımına uygun bir kalıp olduğuna emin olunuz. Kalıbınızın içerisine fitilinizi sabitleyerek yerleştirin. Fitili kalıba sabitlemek için CandleLab Fitil Yapıştırıcısını kullanmanızı tavsiye ederiz. Fitillerin ortalı ve dik durması için paslanmaz çelik fitil tutucularımızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

ISITMA

 

Ölçümlediğiniz soya vaksınızı benmari usuluyle ısıtın.

Eriyen soya vaksınızın ısısını bir termometre kullanarak devamlı kontrol edin. İdeal esans ekleme için ısının 75°C - 85°C arasında olması tavsiye edilir. Soya vaksının fazla ısıtılması vaks ve mum kalitesinde sorunlar çıkmasına yol açabilir.

ESANS EKLEME

75°C - 85°C derece arasında ısınmış soya vaksınıza önceden belirlediğiniz oranda esansı ekleyebilirsiniz. Ancak CandleLab esanslarının teknik özelliklerinde belirtilen parlama noktası (flash point) eğer bu dereceden düşükse, soya vaksı derecesi parlama noktası sıcaklığına geldiğinde esansı ekleyiniz. Esansların ekleme sıcaklığı nedeniyle mumun koku performansı esanstan esansa değişebilir ve bunu öğrenmenin en iyi yolu farklı derecelerde test yapmaktır. Esansı ekledikten sonra en az 2 dakika boyunca karıştırmanız özellikle tavsiye edilir.

DÖKÜM

Esans ekli formülünüz hazır olduğunda yine sürekli ısısını takip ederek soğumasını beklemeniz gerekmektedir. Döküm derecesi esanstan esansa değişiklik gösterse de CandleLab Soywax'i ile 45°C seviyelerinde veya formülde gözle görülebilen bir bulanıklaşma olduğunda döküm yapmanızı tavsiye ederiz. Döküm yaptığınız kalıbı döküm öncesi ısıtmak soya vaksın kalıba daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.

DİNLENME VE ÜST DÜZELTME

Döküm bittikten sonra en az 24 saat boyunca mumunuzun dinlenmesine izin verin. Mumun özellikle ilk 24 saatte oda sıcaklığında tutulması ve direkt güneş ışığına maruz kalmaması önemlidir. 24 saatin sonunda mumun fitillerini makas yardımıyla kısaltabilirsiniz. Katkısız soya vaksları kullanılarak üretilen mumların üst yüzeyleri, özellikle parafin gibi içeriklerle karıştırılmış vakslara göre daha pürüzlü olabilir. Bu pürüzler aslında üretimini yaptığınız hammaddenin doğal ve katkısız olduğunu gösterir. Basit bir ısı tabancasını düşük ısıda kullanarakmumlarınız üstlerini 15 - 20 saniye içerisinde düzeltip en az 2 saat dinlenmesine izin veriniz.

DEMLENME

Doğal içerikli mumlarda koku performasının artması için minimum 10 - 14 gün mumu yakmamanızı ve oda sıcaklığında direkt güneş ışığına maruz kalmadan saklamanızı tavsiye ederiz. Doğal mumlarda demlenme süresi arttıkça koku performası da artacaktır.

TESTLER

Unutmayın, doğal ve kokulu mum üretiminde standart bir yöntem yoktur. Her esans, oran, kalıp, fitil seçeneği, doğal mumun nasıl yandığını ve koku performansını değiştirebilir. Bundan ötürü bir kalıp içinde herhangi bir esansı kullanarak üreteceğiniz mum için farklı esans oranı ve farklı kalınlıktaki fitillerle birçok deneme yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

GÜVENLİK

Mum üretirken güvenliğinizi riske atmayın. Üretim sırasında döküm bitene kadar üretim alanınızı terk etmeyiniz. Doğru ekipmanları kullandığınıza emin olunuz. CandleLab esansları IFRA sertifikalı olmasına rağmen üretim sırasında gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Direkt tene temas etmesi durumunda eğer alerjik bir reaksiyon görürseniz bol su ile yıkayınız ve gerekmesi durumunda doktorunuza başvurunuz.

bottom of page